SKUPIENIE - Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna Saik

Rezerwuj online
Rezerwuj online
Przejdź do treści
SZTUKA KONCENTRACJI

Niektórzy  ludzie w ciągu godziny wykonują pracę, która innym zajmuje cztery  godziny. Niektórzy dosłownie w jednej chwili rozwiązują zadanie,  podejmują decyzję, pokonują przeszkodę, z którą inni nie potrafią się  uporać przez wiele dni. Niektórzy jasno i konkretnie omawiają  zagadnienie, po czym przechodzą do działania, podczas gdy inni  deliberują całymi godzinami, a niewiele z tego wynika. Te różnice  wynikają między innymi ze zdolności koncentracji uwagi. Jedni potrafią w  pełni skupić się na zadaniu, które mają do wykonania, inni są  chronicznymi dystraktami niezdolnymi do uporządkowania swoich myśli i  pokierowania nimi w sposób efektywny. Człowiek tylko wtedy działa  skutecznie, gdy potrafi się skupić.
Lupa  potrafi wzniecić pożar, ponieważ dzięki zdolności skupienia wiązki  światła i ciepła słonecznego w jednym punkcie koncentruje odpowiednią  porcję energii.
Skupienie  się nie polega wbrew pozorom na „robić”, ale na „być”. Łatwiej uda Ci  się skupić na pracy, jeżeli na nowo scalisz i zharmonizujesz swoje życie  wewnętrzne. Człowiek zatomizowany nie będzie potrafił działać  skutecznie, ponieważ przypomina pojazd, którym sterować usiłuje  jednocześnie kilku kierowców, a każdy z nich chce jechać w innym  kierunku. Dlatego nie należy robić wielu rzeczy na raz. Załatwiaj jedną  sprawę po drugiej, każdej poświęcając maksimum swojej uwagi i energii.  Wyjmuj potrzebne dokumenty z segregatora, dopiero gdy poprzedni  zamknąłeś i odstawiłeś na miejsce. Pod żadnym pozorem nie „rzucaj okiem”  na jakiś dokument, książkę, e-mail. Jeśli nie są one warte Twojej  pełnej uwagi, nie zajmuj się nimi wcale.
Jeżeli  wąż do podlewania ma dużo dziur, woda dopływa do jego wylotu w  niedostatecznej ilości. Zatkaj dziury, a zwiększy się jego ciśnienie.  Jeżeli godzinami fantazjujesz, zamiast planować i działać realnie,  uciekasz przed rzeczywistością. Jeżeli mówisz „na prawo i lewo”,  marnujesz myśli. Jeżeli reagujesz na każdą zaczepkę, tracisz siły.  Zabraknie Ci ciśnienia, gdy będzie Ci ono potrzebne.  
To,  co jest w Tobie, jest żywotną siłą: umysł, myśli, wyobraźnia, uczucia,  aspiracje, wrażenia, sympatie, antypatie, entuzjazm, zniechęcenie. Ale  ten oszałamiający, wybuchający na wszystkie strony dynamizm łatwo można  roztrwonić, jeśli nie zostanie we właściwy sposób uporządkowany i  wykorzystany do efektywnych i konkretnych działań.

na podstawie książki Michela Quoista „Modlitwa i czyn
Wróć do spisu treści