SZTUKA KONCENTRACJI

Sztuka koncentracji

Niektórzy ludzie w ciągu godziny wykonują pracę, która innym zajmuje cztery godziny. Niektórzy dosłownie w jednej chwili rozwiązują zadanie, podejmują decyzję, pokonują przeszkodę, z którą inni nie potrafią się uporać przez wiele dni. Niektórzy jasno i konkretnie omawiają zagadnienie, po czym przechodzą do działania, podczas gdy inni deliberują całymi godzinami, a niewiele z tego wynika. Te różnice wynikają między innymi ze zdolności koncentracji uwagi. Jedni potrafią w pełni skupić się na zadaniu, które mają do wykonania, inni są chronicznymi dystraktami niezdolnymi do uporządkowania swoich myśli i pokierowania nimi w sposób efektywny. Człowiek tylko wtedy działa skutecznie, gdy potrafi się skupić.
Lupa potrafi wzniecić pożar, ponieważ dzięki zdolności skupienia wiązki światła i ciepła słonecznego w jednym punkcie koncentruje odpowiednią porcję energii.
Skupienie się nie polega wbrew pozorom na „robić”, ale na „być”. Łatwiej uda Ci się skupić na pracy, jeżeli na nowo scalisz i zharmonizujesz swoje życie wewnętrzne. Człowiek zatomizowany nie będzie potrafił działać skutecznie, ponieważ przypomina pojazd, którym sterować usiłuje jednocześnie kilku kierowców, a każdy z nich chce jechać w innym kierunku. Dlatego nie należy robić wielu rzeczy na raz. Załatwiaj jedną sprawę po drugiej, każdej poświęcając maksimum swojej uwagi i energii. Wyjmuj potrzebne dokumenty z segregatora, dopiero gdy poprzedni zamknąłeś i odstawiłeś na miejsce. Pod żadnym pozorem nie „rzucaj okiem” na jakiś dokument, książkę, e-mail. Jeśli nie są one warte Twojej pełnej uwagi, nie zajmuj się nimi wcale.
Jeżeli wąż do podlewania ma dużo dziur, woda dopływa do jego wylotu w niedostatecznej ilości. Zatkaj dziury, a zwiększy się jego ciśnienie. Jeżeli godzinami fantazjujesz, zamiast planować i działać realnie, uciekasz przed rzeczywistością. Jeżeli mówisz „na prawo i lewo”, marnujesz myśli. Jeżeli reagujesz na każdą zaczepkę, tracisz siły. Zabraknie Ci ciśnienia, gdy będzie Ci ono potrzebne.
To, co jest w Tobie, jest żywotną siłą: umysł, myśli, wyobraźnia, uczucia, aspiracje, wrażenia, sympatie, antypatie, entuzjazm, zniechęcenie. Ale ten oszałamiający, wybuchający na wszystkie strony dynamizm łatwo można roztrwonić, jeśli nie zostanie we właściwy sposób uporządkowany i wykorzystany do efektywnych i konkretnych działań.

na podstawie książki Michela Quoista „Modlitwa i czyn”